fbpx
Dzieje się!

K+M+B+2023 czy C+M+B+2023

Jutro Święto Objawienia Pańskiego nazywane również Świętem Trzech Króli będą obchodzić katolicy w Polsce i na świecie.

Po mszy świętej, podczas której święci się kredę i kadzidło, według tradycji, po powrocie z kościoła okadza się dom a poświęconą kredą na drzwiach wejściowych pisze się K+M+B+ obecny rok. Napis ten ma pochodzić od imion trzech Mędrców.

Wiele osób na drzwiach pisze C+M+B, będącego skrótem łacińskiego błogosławieństwa: „Christus Maansionem Benedicat” – Niech Chrystus Błogosławi temu domowi”. Wśród duchownych nie ma zgodności, co do tego, która wersja była pierwotna. Kiedyś ksiądz chodził po kolędzie pobłogosławić dom i jego mieszkańców, wypowiadał wtedy słowa „Christus Mansionem Benedikat”, a gospodarz lub ministrant zapisywali na drzwiach skrót błogosławieństwa: C+M+B. Do II Soboru Watykańskiego łacina była jedynym językiem w kościele, nieznanym prostemu ludowi, stąd na drzwiach pojawiał się skrót świadczący o wizycie księdza.

Z czasem dopasowano ten skrót do imion Trzech Króli, bo dla niepiśmiennego ludu było to bardziej zrozumiałe.

Ilu ich było?

Magowie, Mędrcy, Astrologowie albo Królowie, którzy złożyli dary i oddali pokłon Jezusowi pozostają anonimowi. W Piśmie Świętym nie występują imiona tych postaci. Nie wiadomo też, ilu ich dokładnie było.  Na przełomie V i VI wieku posługując się Ewangelią wg. św. Mateusza na podstawie liczby darów, które otrzymał Jezus: mirry symbolizującej męczeństwo, kadzidła symbolizującego godność Syna Bożego i złota przynależnego godności monarszej, ustalono, że hołd Jezusowi złożyły trzy osoby. Ponadto, każdy z Mędrców był przyporządkowany znanym wówczas trzem kontynentom: Afryki, Azji i Europy. Pochodzenie imion trzech króli też nie jest do końca wyjaśnione, bo każdy lud przypisywał je sobie znanym postaciom.

Relikwie Trzech Króli

Relikwie Trzech Króli miała znaleźć w IV w św. Helena w Jerozolimie. W XII wieku relikwie trafiły z Mediolanu do Kolonii, gdzie znajdują się do dzisiaj w relikwiarzu kolońskiej katedry. Czy są prawdziwe?

Marco Polo w sprawozdaniu ze swej podróży w XIII wieku pisał:

„W Persji leży miasto Sawa, skąd wyruszyli trzej Magowie udając się w drogę, aby Jezusowi Chrystusowi, gdy urodził się w Betlejemie, hołd złożyć. W tym mieście pogrzebani są trzej Magowie w trzech wielkich i pięknych bardzo grobowcach. Nad każdym grobem znajduje się czworoboczny budynek z okrągłą nadbudówką, nader pięknie ozdobiony. Tak jedno piętro stoi nad drugim. Ciała są jeszcze zachowane w całości i mają brody i włosy. Jeden z nich zwał się Baltazar, drugi Kacper, trzeci Melchior”.

(Marco Polo, „Opisanie świata”, tłum. Anna Ludwika Czerny, PIN, 1954, s.136)

Autor: Grażyna Bekier