fbpx
Kraków

Kolejny sukces AGH Space Systems! Zespół reprezentujący krakowską uczelnię zwycięzcą zawodów International Rover Challenge – IRC 2023 w Indiach!

Fot. Facebook/Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Po czterech dniach zaciętej walki ekipa Space Systems z Akademii Górniczo – Hutniczej pokonała w finale 17 zespołów z całego świata! Rozgrywane w Azji IRC to jedne z największych na świecie studenckich zawodów łazików planetarnych i konkursów robotyki kosmicznej.

Sekcja łazika AGH przygotowywała się do tych zawodów kilka miesięcy. IRC India należą do serii międzynarodowych zawodów robotycznych Rover Challange, ale ich przebieg różni się od konkursów odbywających się na pozostałych kontynentach.  Zespół Space System musiał znacząco zmodyfikować łazik i dostosować jego możliwości do wymagających zadań przygotowanych przez organizatorów.

W trakcie zawodów łazik  Kalman wystartował w kilku konkurencjach, które miały imitować misje naukowe na Marsie. Zadania polegały między innymi na zbadaniu próbek gleby, automatycznym przejeździe łazika po nieznanym terenie czy poprowadzeniu go tak, by znalazł i sfotografował ukryte przez sędziów przedmioty. Studenci musieli wygłosić również prezentację na temat zarządzania projektem, zastosowanych rozwiązań inżynieryjnych oraz pomysłów na komercjalizację robota planetarnego.

Przypomnijmy, że krakowski zespół z AGH powtórzył sukces z 2020 r., kiedy to po raz pierwszy wygrał zawody IRC w Indiach.