fbpx
Kraków

Koronawirus (powoli) wraca. Ważna profilaktyka

W Polsce ponownie zauważalny jest wzrost zachorowań na COVID-19. Groźny wirus, który siał spustoszenie na całym świecie jeszcze rok temu, ponownie atakuje – również w Krakowie i powiecie krakowskim.

W Polsce w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku obowiązywał stan epidemii, a od dnia 16 maja 2022 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzony został stan zagrożenia epidemicznego. Z kolei 5 maja 2023 roku dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus „z wielką nadzieją ogłosił, że globalny stan zagrożenia spowodowany COVID-19 dobiegł końca”.

Co prawda w marcu 2022 roku zniesione zostały w Polsce obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, ale nie pozbyliśmy się tego patogenu. Tylko w dniu 15 listopada – wedle danych podanych  – odnotowano 1443 zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 995 nowych. Niestety, było 5 przypadków śmiertelnych.

W Małopolsce zanotowano 83 zakażenia, w tym 60 nowych.

Jeśli chodzi o powiat krakowski, to na dzień 17 listopada odnotowano 5 zakażeń w tym 2 nowe, a w samym Krakowie 24 zakażenia, w tym 19 nowych.

Póki co te dane nie wyglądają niepokojąco. Ale warto pamiętać, że w Polsce w sumie odnotowano 119 729 przypadków śmiertelnych spowodowanych przez COVID-19.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia zalecane są następujące dobre praktyki:

– regularne mycie i dezynfekcja rąk,

– zachowanie odległości powyżej 1 metra od osób, które kaszlą lub kichają,

– szczepienia,

– pozostawanie w domu jeżeli rozpoznajemy u siebie objawy infekcji.