fbpx
Kraków

Smoki opanują ulice Krakowa

Wrocław ma krasnale, Jelenia Góra jelonki, Katowice beboki… Kraków opanują z kolei smoki! Jak się dowiadujemy w krakowskim ratuszu, pierwsze figurki „wawelskiego” na ulicach miasta pojawią się jeszcze w listopadzie.  

O tym, że pierwsze smoki – wzorem krasnali z Wrocławia – wzbogacą krajobraz Krakowa, pisaliśmy już w marcu

Smoczy szlak w Krakowie to projekt zgłoszony przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, który ma na celu umieszczenie figurek smoków w różnych częściach miasta. Montaż siedmiu figurek smoków rozpocznie się jeszcze w listopadzie, a krakowianie będą mieli okazję spotkać Smoka: Geodetę, Turystę, Malarza, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą.

Jak wyjaśniają krakowscy urzędnicy, projekt ten ma na celu poszerzenie atrakcji turystycznych w Krakowie, które będą odwoływać się do legendarnego smoka związanego z Wawelem. Figurki smoków zostaną umieszczone na kładce o. Bernatka, schodach przy parku Bednarskiego, placu Axentowicza, w parku Krakowskim oraz parku Jordana. Te lokalizacje zostały wybrane tak, aby smoki mogły rozgościć się w mieście, jednocześnie zachowując odpowiednią troskę o przestrzeń i krajobraz kulturowy. 

Warto podkreślić, że figurki smoków nie będą ziały ogniem ani nie będą groźne. Zamiast tego, każda z figurek będzie nawiązywać do swojej lokalizacji. Projektanci, Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn, starali się stworzyć figury, które będą miały charakterystyczne elementy związane z miejscem, w którym się znajdują. 

Wszystkie figury są przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a autorem rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek. Dzięki temu projektowi, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję odkrywać i cieszyć się smokami nie tylko pod Wawelem, ale także w innych częściach miasta.