fbpx
Kraków

Kraków gotowy do walki z zimą!

MPO

Zima jest coraz bliżej, ale tym razem nie powinna zaskoczyć krakowskich drogowców. MPO zapewnia, że jest gotowe na pierwsze opady śniegu, które według prognoz IMGW mogą pojawić się w Krakowie już w najbliższych dniach. W tym roku do walki z zimą gotowych jest 252 jednostki. Zmagazynowano również 12700 ton soli drogowej, 4700 ton piasku oraz 745 tony chlorku wapnia.

Miejskie służby już od połowy października przygotowują się na nadejście zimy. Do pracy wrócił m.in. miejski komitet koordynacyjny do spraw zimy w Krakowie. Dyspozytorzy MPO na bieżąco, przez całą dobę monitorują również prognozy pogody, by w odpowiednim momencie wysłać na ulice jednostki do walki ze skutkami zimy i opadów śniegu.

Drogowcy zapewniają, że każdy pojazd biorący udział w akcji „Zima” jest wyposażony w nadajnik GPS, dzięki któremu można monitorować trasę oraz częstotliwość kursowania jednostek dysponowanych do walki z zimą.

W tym roku o przejezdność dróg w naszym mieście będą dbały 252 jednostki w tym: siedem solarek, 39 jednostek utrzymania chodników, 37 zespołów utrzymania obiektów inżynierskich, 9 zespołów do wywozu śniegu, 58 jednostek do utrzymania ulic, 36 zespołów utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych i 6 zespołów do utrzymania miejsc postojowych.

Prognozy IMGW wskazują, że w najbliższy weekend może spaść pierwszy śnieg tej jesieni. Miejskie służby już od połowy października są w pełnej gotowości do walki z zimą. Do utrzymania dróg i chodników przygotowano 252 jednostki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach zgromadzono 12700 ton soli, 4700 ton piasku, 745 ton chlorku wapnia.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

15 października wznowił pracę miejski komitet koordynacyjny do spraw zimy w Krakowie. Zasiadają w nim przedstawiciele wszystkich spółek i jednostek miejskich, które co roku zaangażowane są w zimowe utrzymanie miasta. Dyspozytorzy MPO całodobowo monitorują prognozy pogody, temperaturę powierzchni ulic w mieście, a każdy z pojazdów biorących udział w akcji „Zima” jest wyposażony w GPS. Monitoring miejski zapewnia podgląd głównych punktów komunikacyjnych i ulic.

Do zimowego utrzymania dróg i chodników przeznaczono 252 jednostki, w tym: siedem solarek, 39 jednostek do utrzymania chodników, 37 zespołów do utrzymania obiektów inżynierskich, dziewięć zespołów do wywozu śniegu, 58 jednostek do utrzymania ulic, 36 zespołów do utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych i sześć zespołów do utrzymania miejsc postojowych.

Kraków został podzielony na cztery i obszary i trzy rejony utrzymaniowe, które swoim zakresem obejmują:

  • drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne (komunikacja zbiorowa) oraz Rynek Główny i ulice wewnątrz pierwszej obwodnicy – łącznie 693 km
  • pozostałe drogi gminne i wewnętrzne – 692 km
  • chodniki – 1 040 tys. m2
  • drogi rowerowe – 138 km (w tym wydzielone drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, ciągi pieszo–jezdno-rowerowe oraz kontrapasy i pasy dla rowerów utrzymywane w obrębie jezdni)
  • tereny wewnątrzosiedlowe (drogi, chodniki)– 845 tys. m2
  • chodniki w Strefie Płatnego Parkowania – 70 tys. m
  • przystanki autobusowe i tramwajowe – 138 tys. m2(1 571 szt.).

Mieszkańcy mogą przysyłać zgłoszenia o oblodzeniu i opadach, konieczności odśnieżania ulic i chodników bezpośrednio do dyspozytorni akcji „Zima” mailowo (interwencje24h@mpo.krakow.pl) i telefonicznie (12 646 23 61 lub 691 612 756) lub kontaktować się bezpośrednio ze spółkami i służbami odpowiedzialnymi w danym zakresie.

Jednostki zaangażowane w akcję „Zima”:

  • MPEC– utrzymanie sieci ciepłowniczej, usuwanie awarii, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej
  • MPK – zapewnienie sprawności komunikacji miejskiej
  • MPO– koordynacja akcji, oczyszczanie dróg i chodników ze śniegu, lodu i gołoledzi, monitoring stanu dróg i reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, całodobowe dyżury dyspozytorów
  • MPWiK– utrzymanie sieci wodociągowej, usuwanie awarii sieci, całodobowe dyżury, reagowanie na zgłoszenia mieszkańców, aktualizacje i raporty uzupełniane na bieżąco na stronie internetowej
  • Straż miejska– utrzymanie porządku i kontrola, przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców
  • ZDMK– utrzymanie i oczyszczanie torowisk tramwajowych, usuwanie awarii
  • ZZM– utrzymanie terenów zielonych, chodników i ścieżek rowerowych w parkach i bulwarach wiślanych

Kontakty dla mieszkańców:

  1. MPEC– całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 993, 12 644 18 72,
    krakow.pl
  2. MPK– całodobowe numery telefonów: 19 150, 12 254 13 00
  3. MPO– całodobowe numery telefonów: 12 646 23 61, e-mail: interwencje24h@mpo.krakow.pl
  4. MPWiK– całodobowe telefony i na bieżąco aktualizowana strona internetowa: 994, 12 424 23 03, 12 422 92 05, 800 130 060 oraz e-mail:  krakow.pl
  5. Straż miejska – telefony alarmowe:986
  6. ZDMK– całodobowy telefon: 12 616 75 55
  7. ZZM – 12 201 02 42

fot. MPO