fbpx
Dzieje się!

Kraków też ma swoje dożynki. Znamy program

Fot. pixabay.com.

Zbliżają się żniwa, w wielu miejscowościach organizowane będą tradycyjne dożynki. Takie odbędą się także w Krakowie.

„Warsztaty bukietowe, kolorowy korowód, zajęcia plastyczne, pokazy strażackie, policyjne i wojskowe czy prezentacja monografii 'Tonie – historia, ludzie, kultura’ – już 27 sierpnia w Toniach odbędą się dożynki miejskie. Uroczystości święta plonów odbędą się również na osiedlach Wolica i Przewóz” – podaje serwis prasowy krakowskiego magistratu.

Jak opisują, dożynki miejskie w Toniach odbędą się na terenie zielonym przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na ul. Maciejkowej. Poprzedzi je msza o godz. 15:00, podczas której zostanie poświęcony wieniec dożynkowy oraz chleb. Bezpośrednio po niej korowód przejdzie w stronę sceny, gdzie zgromadzonych gości powita przewodniczący Rady Dzielnicy IV Dominik Franczak.

– Na uroczystości została zaproszona Karolina Szlęzak – genealożka i historyczka, autorka powstającej monografii pt. „Tonie. Historia – Ludzie – Kultura”. Badaczka opowie o pracy przy tworzeniu wydawnictwa, zaprezentuje pierwszy egzemplarz i wręczy go prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu – podają urzędnicy.

Na teren wydarzenia już od godziny 16:00 zaprasza równolegle strefa aktywności warsztatowo-rekreacyjnych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach specjalistycznego sprzętu przygotowanych przez straż pożarną, policję i wojsko. Przedstawicielki lokalnej społeczności otoczą opieką chętnych do udziału w warsztatach tworzenia bukietów dożynkowych. O godz. 17:45 nagrodę za najpiękniejszy bukiet wybrany przez jury wręczy prezydent Krakowa. Będzie też można wziąć udział w warsztatach tworzenia solnych zielników prowadzonych przez Barbarę Fijał z Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach projektu „Warsztaty za dziękuję”, a wspólnie z Bernadettą Walczak stworzyć prawdziwe dożynkowe dekoracje z wykorzystaniem tradycyjnych kwiatów, ziół i zbóż.

Publiczność będzie miała okazję podziwiać występy młodych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 67. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, a program niedzielnego spotkania w Krakowie-Toniach zwieńczy międzypokoleniowa potańcówka.

Tego samego dnia, 27 sierpnia, uroczystości dożynkowe odbędą się również przy os. Wolica (boisko sportowe przy ul. Drożyska 3c) – początek o godz. 12:00, a także  na os. Przewóz, na terenie zielonym przy ul. Łutnia – początek o godz. 13:00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Harmonogram dożynek w Toniach:

godz. 15.00 – msza ze świeceniem wieńca i chleba dożynkowego

godz. 16.00 – korowód dożynkowy

godz. 16.10 – powitanie gości i mieszkańców przez przewodniczącego Rady Dzielnicy IV Dominika Franczaka

godz. 16.30 – część artystyczna przygotowana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 67

godz. 17.00 – „Tonie – historia, ludzie, kultura”: prezentacja monografii Toń – Karolina Szlęzak

godz. 17.30 – wystąpienie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego

godz. 17.45 – wręczenie nagród za najpiękniejszy bukiet dożynkowy

godz. 18.00 – potańcówka międzypokoleniowa

godz. 22.00 – zakończenie wydarzenia.

Ponadto:

godz. 16.00–17.00 – warsztaty bukietowe

godz. 16.00–19.00 – pokazy strażackie, policyjne i wojskowe

godz. 17.00–19.00 – warsztaty plastyczne oraz warsztaty tworzenia dekoracji z roślin dożynkowych.