fbpx
Małopolska

Nowa “erka”, nowa siedziba – będzie bezpieczniej

Fot. FB/Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Jedni do akcji wyjadą nową karetką, inni w gotowości czekać będą w nowoczesnych warunkach. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ostatnim czasie wzbogaciło się o nowy sprzęt i siedzibę. 

Przedstawiciele Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego nie kryją zadowolenia z tego, co działo się w ostatnich dniach. W stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Jerzmanowicach już bowiem dyżuruje nowy ambulans.

– Przekazany ambulans to auto najnowszej generacji wyposażone w nosze z lawetą o napędzie elektrycznym. Takie rozwiązanie ułatwia umieszczenie noszy w karetce i zapewnia większy komfort oraz bezpieczeństwo zarówno pacjentowi, jak i zespołowi. Ambulans pomalowany został na kolor żółty, dzięki czemu jest już gotowy do pracy w nowym standardzie Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do jakiego należy się dostosować do 2030 roku. Żółty kolor karetek znacząco poprawia ich widoczność na drodze – opisują. 

Wartość przekazanego pojazdu to ponad pół miliona złotych.

Była to kolejna już w tym miesiącu dobra wiadomość przekazana przez krakowskich ratowników. Kilka dni wcześniej bowiem otwarta została nowa siedziba Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w Wieliczce. Jak podkreślają, była to wyjątkowo potrzebna inwestycja, która znacząco wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców Wieliczki i jej okolic, a także mieszkańców południowych rejonów Krakowa. 

– To była budowa w trudnych warunkach, trudnym terenie i trudnym czasie – powiedziała Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Podjęcie decyzji o budowie niemalże zbiegło się z wybuchem pandemii. Większą część prac musieliśmy prowadzić, walcząc równocześnie z koronawirusem. Poważnym wyzwaniem, finansowym i budowlanym było też umocnienie skarpy z tyłu budynku. Tym bardziej cieszymy się, widząc, że nasze karetki mają teraz łatwiejszy wyjazd, a nasze zespoły mają godne warunki do pracy.

W nowej stacji rozpocznie również pracę nowy ambulans.