fbpx
Komunikacja

Ogromne utrudnienia dla kierowców. Ruszył protest rolników

fot. Willi Heidelbach z Pixabay

Uwaga kierowcy! Trwa protest rolników i ogromne utrudnienia w podkrakowskich Warzeńczycach. Kilkadziesiąt maszyn wyjechało na DK79 i uniemożliwiło kierowcom przejazd w żadnym z kierunków. Przepuszczane są jedynie pojazdy uprzywilejowane, busy oraz autobusy.

Rolnicy zaplanowali, że protest będzie trwał całą dobę. To oznacza, że do środy droga będzie całkowicie nieprzejezdna dla kierowców samochodów osobowych oraz ciężarowych. GDDKiA, która zarządza drogą zgłosiła już informację o zamknięciu DK79 na tym odcinku m.in. do Google, dzięki czemu korzystający z nawigacji posiadają informację o wyborze innej trasy przejazdu. Na miejscu jest również policja, która zabezpiecza teren i kieruje samochody na objazdy.

Protestujący domagają się spotkania ich lidera Michała Kołodziejczyka z premierem Mateuszem Morawieckim. Rolnicy chcą bowiem zdecydowanych działań rządu w sprawie afrykańskiego pomoru świń oraz cen skupu produktów, które zdaniem rolników są zbyt niskie. Z kolei ograniczenia narzucane w związku z ASF nie pozwalają wielu hodowcom na normalną pracę i często prowadzą do przestojów, a nawet bankructwa gospodarstw rolnych żyjących z hodowli trzody.

To jeszcze nie koniec utrudnień, bo po godzinie 10 na drodze nr 4 między Targowiskiem i Brzeskiem planowany jest przejazd kolumny maszyn rolniczych, w tym rejonie także należy spodziewać się utrudnień w ruchu.