fbpx
Komunikacja

Powstaną kolejne odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej!

fot. Hans Braxmeier z Pixabay

Krakowscy rowerzyści już niebawem będą mogli korzystać z nowych dróg rowerowych. Wszystko dzięki dotacji z budżetu centralnego, która pozwoli na realizację kolejnych odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej. Mowa o blisko 8 mln złotych! Wiemy, gdzie powstaną kolejne odcinki drogi dla jednośladów. 

Pieniądze pozyskane przez Kraków z budżetu państwa to 7 915 032 zł. To blisko 80 proc. wartości planowanych inwestycji rowerowych, które już niebawem mają uatrakcyjnić ofertę Krakowa z myślą o miłośnikach jazdy na rowerach. Nowe ścieżki powstaną w ramach trwającej już rozbudowy wałów przeciwpowodziowych Wisły, która jest realizowana przez Wody Polskie. 

Władze miasta podkreślają, że budowa ścieżki jest niezwykle istotna, bo ruch rowerowy w Krakowie z roku na rok jest coraz większy, a popularność tras dla jednośladów prowadzących m.in. do Tyńca tylko udowadnia, że krakowscy rowerzyści chętnie korzystają z tego typu aktywnego wypoczynku. Nowe inwestycje pozwolą podróżować na dwóch kółkach niemal do Niepołomic! 

– Kraków, jak i cała Małopolska to tereny, które swoimi atrakcjami przyciągają coraz więcej turystów, chętnie spędzających czas aktywnie. Kraków zachęca nie tylko do spacerów, ale także właśnie m.in. do jazdy rowerem. Niejednokrotnie rower to też środek transportu do pracy. Dla mieszkańców Krakowa i turystów ta inwestycja jest niezwykle ważna. Wspieramy samorządy w realizacji takich projektów. Dziękuję wszystkim, którzy zabiegali o to, aby to dofinansowanie trafiło do krakowskiego samorządu. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dofinansowanie na poziomie aż 8 mln zł. Z pewnością pozwoli ono jeszcze lepiej wykorzystać potencjał Krakowa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowe ścieżki powstaną w następujących lokalizacjach: 

– wał lewy rzeki Wisły od. ul. Klasztornej do lasku Mogilskiego,
– wał prawy rzeki Wisły – cofkowy rzeki Dłubni od ujścia do rzeki Wisły od ul. Podbipięty do ul. Ptaszyckiego (w rejonie skrzyżowania z ul. Zakarnie),
– wał lewy rzeki Wisły – cofkowy rzeki Dłubni pomiędzy ul. Na Niwach a ul. Podbagnie,
– wał lewy rzeki Wisły od ul. Popielnik do ul. Kąkolowej,
– wał prawy rzeki Wisły od ul. Na Zakolu Wisły do zbliżenia ul. Lutnia do wału Wisły.

Na ten moment gotowych jest 210 z zaplanowanych 232 kilometrów Wiślanej Trasy Rowerowej. W dłuższej perspektywie EuroVelo ma mieć jednak długość aż 1200 kilometrów!