fbpx
Małopolska

Rowerowy weekend na szlaku solnym

fot. visitmalopolska.pl

Gdzie się wybrać na weekendową eskapadę rowerową w okolice Krakowa? Polecamy trasę Rowerowy Pierścień Solny “Salina Cracoviensis” – turystyczny szlak kulturowy po dawnych salinach wielicko-bocheńskich.

Rowerem warto wybrać się za miasto, zwłaszcza, że z siodełka “dwukołowca” najlepiej zwiedzać okolice Krakowa. Wartym uwagi jest szlak rowerowy Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, polecany przez Małopolski System Informacji Turystycznej. Jest to turystyczny szlak kulturowy po dawnych salinach wielicko-bocheńskich – oznakowany jest kolorem niebieskim.

“Szlak stanowi dobrą propozycję wycieczki po głównych ośrodkach turystycznych tego regionu, czyli Wieliczce, Bochni oraz Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej. Stopień trudności szlaku określony jako średni, głównie z powodu różnic wysokości, w szczególności na jego południowym odcinku, oraz poprowadzenia w okolicach Ochmanowa oraz Wieliczki po fragmentach słabo utrzymanych dróg gruntowych i ścieżek. W okolicach Puszczy Niepołomickiej szlak styka się w trasą VeloMetropolis/EuroVelo4 oraz VeloRaba” – czytamy w opisie trasy.

Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku – wiaty dla rowerzystów w Puszczy Niepołomickiej oraz w Bochni.

Szczegółowy przebieg:

Bochnia – Dąbrowica – Stradomka – Niegowić – Biskupice – Wieliczka – Zakrzów – Staniątki – Puszcza Niepołomicka – Damienice – Bochnia.

Szlak przebiega w 20 procentach po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, 28 procent trasy biegnie przez las. Maksymalna wysokość to: 424 m n.p.m. Najniższy punkt na trasie znajduje się na wysokości: 192 m n.p.m.

Trasę w formie GPX można pobrać TUTAJ.