fbpx
Kraków

Sprawdź, czy Twój samochód będzie mógł jeździć po ulicach Krakowa w ramach SCT

fot. Łukasz Razowski

Kraków przygotowuje się do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu. Dla wielu mieszkańców wciąż nie są jasne zasady, na podstawie których niektóre pojazdy będą dopuszczone do wjeżdżania na teren Krakowa. Z pomocą w odnalezieniu się w nowej, motoryzacyjnej rzeczywistości przychodzi Zarząd Transportu Publicznego, który przygotował specjalną stronę internetową, która podpowie, czy nasz samochód może bezpiecznie poruszać się po ulicach Krakowa.

Nowa strona ZTP pozwala na wybranie roku produkcji naszego samochodu, a następnie paliwa, jakim jest napędzany. W odpowiedzi na te dwa pytania otrzymujemy odpowiedź, czy nasz samochód może podróżować po Krakowie po wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku, choć nadal wzbudzają ogromne kontrowersje. Wielu mieszkańców sprzeciwia się przepisom, tłumacząc, że to ograniczanie ich prawa do posiadania samochodów i wymusi na nich ogromne inwestycje w nowe pojazdy, podczas gdy korzystają z nich sporadycznie. Część krakowian zwraca również uwagę na fakt, że przepisy de facto wymuszają na nich sprzedaż ich własnej wartości (z której nie będą mogli dłużej korzystać) i konieczność przesiadania się na komunikację miejską, co również godzi w ich swobody obywatelskie.

O tym, czy strefa zacznie jednak obowiązywać, zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny, który 11 stycznia na rozprawie rozpatrzy skargę mieszkańców w tej sprawie. Swoje wątpliwości w sprawie SCT mieli również prawnicy wojewody, którzy ocenili, że to zbyt daleko idąca ingerencja w sferę konstytucyjnych praw i wolności.

Strona ZTP na której można sprawdzić „przydatność” naszego pojazdu do poruszania się po Krakowie po wprowadzeniu zapisów strefy, można znaleźć TUTAJ.