fbpx
Kraków Kultura

Debaty, koncerty, wystawy w rocznicę wojny w Ukrainie

Krakowskie instytucje kultury zapraszają do udziału w wydarzeniach, które przygotowały w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dzisiaj 24 lutego Kraków dołączy do międzynarodowego Forum Europa – Ukraina: Kultura i opór, w którym europejskie miasta i związani z nimi twórcy zabiorą głos w sprawie wojny. Ponad trzydziestu artystów i myślicieli o międzynarodowej renomie odpowie na pytanie: Jak możemy pomóc Ukrainie i Europie wygrać wojnę kulturową prowadzoną przez Rosję?

Kraków będą reprezentowali Krystian Lupa (reżyser teatralny), Zbigniew Preisner (kompozytor), Michał Rusinek (pisarz, sekretarz Wisławy Szymborskiej), Żanna Słoniowska (pisarka), a także związana w ostatnim czasie z naszym miastem ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Z Warszawy głos zabiorą: Agnieszka Holland (reżyserka) oraz Andrzej Seweryn (aktor, członek Comédie Française).

Udział wezmą też:  Constantin Sigov (filozof) i Volodymyr Yeromolenko (pisarz) w Kijowie, Guram Odisharia (pisarz) i Beka Kurkhuli (pisarz) w Tbilisi, Theodora Dimova (powieściopisarka) w Sofii, Mihaela Pop (filozof) i Vladimir Cretulescu (historyk) w Bukareszcie, Nicolas Martino (filozof i krytyk sztuki) i Francesca Bellino (pisarka i dziennikarka) w Rzymie, Esther Bendahan (powieściopisarka) w Madrycie, Robin Renucci (dyrektor artystyczny La Criée w Marsylii), Marcel Bozonnet (aktor), Jonathan Littell (pisarz) w Paryżu. Wystąpienia odbędą się także w Berlinie i Brukseli.

Organizatorem wielkiego panelu dyskusyjnego jest stowarzyszenie For Ukraine, for their freedom and ours! stworzone przez 130 naukowców, do których dołączyło wielu zwolenników sprawy ukraińskiej oraz Stowarzyszenie Obrony Demokracji w Polsce (ADDP), które powstało w 2016 roku w Paryżu w celu obrony europejskich wartości demokratycznych i we współpracy z Fundacją dr Denisa Mukwege, która wspiera kobiety będące ofiarami przemocy seksualnej rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.

Dziś, 24 lutego  w NCK odbędzie się też debata pod hasłem „Rok po wojnie” z udziałem dyrektorów instytucji kultury, ekspertów i przedstawicieli społeczności ukraińskiej.

Uczestnicy podsumują  dotychczasowe pracę w dziedzinie kultury oraz określą kierunki działań w przyszłości. Poznają wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku m.in o „Uchodźcach z Ukrainy w Krakowie” oraz „Mobilizacja pomocy uchodźczyniom i uchodźcom ukraińskim w Krakowie” a także rekomendacji z konferencji i warsztatów „Solidarna Kultura” zorganizowanych przez Małopolski Instytut Kultury w grudniu 2022 r.

Przypominamy, że 23 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury, została otwarta retrospektywna wystawa twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty pt. „Archetyp Wolności”.

25 lutego  pałac Potockich zaprasza rodziców z dziećmi na spektakl o starych ukraińskich baśniach i legendach. Słuchowisko „Daleko i Blisko. Baśnie i legendy ukraińskie dla dzieci z muzyką na żywo”. Bezpłatne wejściówki, można pobrać ze strony kbf:bilety.

W Teatrze im. J. Słowackiego 26 lutego o godz. 20.00, odbędzie się charytatywny koncert „Solidarni z Ukrainą”, który  jest wyrazem solidarności z ukraińskim środowiskiem teatralnym i tamtejszą widownią. Podczas koncertu będą zbierane fundusze na premierę „Dziadów”, którą w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku wyreżyseruje Maja Kleczewska. Organizatorzy koncertu podkreślają, że w ten sposób chcą sprawić, by ten teatr mógł grać, tworzyć, by nawet w czasie wojny ludzie nie tracili kontaktu ze sztuką. Bilety w symbolicznej cenie 5 zł można kupić w kasie teatru oraz online.