fbpx
Kraków Wojna w Ukrainie

Zmiany w funkcjonowaniu „Szafy Dobra”. Pomoc nie tylko dla uchodźców

Półki z butami w ramach "Szafy Dobra"
Źródło: Internationaler Bund Polska

Od marca „Szafa Dobra” będzie działać tylko w jednej siedzibie. Potrzebujący, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie, będą mogli bezpłatnie otrzymać odzież, obuwie i akcesoria na os. Górali 8. Filia na ul. Śniadeckich zostanie zamknięta. Zmienią się również godziny pracy magazynu przy al. Daszyńskiego.

„Szafa Dobra” to inicjatywa fundacji Internationaler Bund Polska zorganizowana w ramach prowadzonego przez nich Centrum Wielokulturowego i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców w Krakowie.

W marcu 2022 roku wspólnie z firmami IKEA Kraków, Strabag Polska i Diverse zorganizowaliśmy Szafę Dobra! Miejsce gdzie, w godnych warunkach osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie mogą bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież. Ogromna liczba osób uciekała z ogarniętego konfliktem kraju z małym plecakiem lub torbą. Nie mają nic. Tylko to co na sobie. – opisują początki akcji organizatorzy

Do tej pory można było skorzystać z „Szafy Dobra” w dwóch miejscach:

  • na os. Górali 8, gdzie wydawana była odzież męska, dziecięcia i kobieca oraz
  • przy ul. Śniadeckich 3 gdzie wydawane były obuwie i bielizna.

Od marca filia „Dobrej Szafy” przy ul. Śniadeckich zostanie zamknięta, a rzeczy zostaną przewiezione na os. Górali.  Główna siedziba będzie otwarta w środy, czwartki i piątki w godzinach od 10:00 do 16:00.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli dalej liczyć na darmową żywność, kosmetyki i rzeczy do spania. Dary wydawane są w miarę dostępności w magazynie Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców przy al. Daszyńskiego 16. Warunkiem jest zgłoszenie się w okresie 60. dni od pierwszego wjazdu do Polski. Do tej pory magazyn działał w poniedziałki i wtorki. Od marca będzie otwarty tylko w poniedziałki w godzinach od 9:00 do 16:00.

Co należy zrobić, aby skorzystać z „Szafy Dobra”?

Osoby chcące skorzystać z pomocy powinni mieć ze sobą jeden z wymienionych poniżej dokumentów:

  • Paszport z pieczątką z datą wjazdu do Polski po 24 lutego 2022 roku.
  • Inny dokument potwierdzający wjazd do Polski po 24.02.2022, np. potwierdzenie nadania numeru PESEL lub tymczasowego pobytu w Polsce wraz z innym dokumentem ze zdjęciem.
  • elektroniczny dokument Diia.pl

Zdjęcia ani kserokopie dokumentów nie są akceptowane.

Pomoc nie tylko dla uchodźców z Ukrainy

Od 7 marca z „Szafy Dobra” będą mogły również skorzystać osoby objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wymagane będzie przedstawienie skierowania wydanego przez MOPS w Krakowie. Szafa będzie dostępna dla potrzebujących w poniedziałki i wtorki od 11:00 do 18:00.