fbpx
Komunikacja

Do Tarnowa pojedziemy trzema pasami

fot. GDDKiA Kraków

Autostrada A4 nie wytrzymuje natężenia ruchu. Dlatego drogowcy przygotowują się do rozbudowy kolejnego odcinka tej trasy. Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji na opracowanie dokumentacji przygotowawczej dla trasy z Krakowa do Tarnowa. 

Ruch na małopolskim odcinku autostrady A4 nieustannie rośnie. Potwierdzają to dane Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzone na odcinku między Krakowem a Tarnowem po raz pierwszy w 2015 roku – wtedy poruszało się nim od 18 tysięcy (odcinek Tarnów Zachód – Tarnów Centrum) do 34 tysięcy pojazdów (odcinek Bieżanów – Targowisko). Kolejny pomiar, przeprowadzony w latach 2020-2021, pokazał ogromny, prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z tej trasy. Na odcinku Bieżanów – Targowisko było to już prawie 64 tysiące pojazdów (wzrost o 87 proc.), a na przebiegającej wzdłuż granic Tarnowa autostradzie A4 ponad 31 tysięcy aut (więcej o 74 proc.).

– Wzrost liczby samochodów korzystających z autostrady nie pozostaje rzecz jasna bez wpływu na jej przepustowość i komfort jazdy kierowców. Więcej samochodów to mniejsza płynność ruchu, częstsze korki i ryzyko kolizji. Nasze analizy wskazują, że w 2037 roku między węzłami Kraków Bieżanów a Targowisko poruszać się będzie od 72 do 82 tysięcy pojazdów, a autostradą wokół Tarnowa od 37 do 41 tysięcy samochodów. Ruch więc zwiększać się będzie nadal, choć nie w tak szybkim tempie jak w ostatnich latach – podaje Kacper Michna, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Dlatego autostrada, żeby w przyszłości spełniała swoją funkcję, wymaga na odcinku 75 km od Krakowa do Tarnowa rozbudowy o trzeci pas. – Przeanalizujemy również, czy i w jaki sposób możemy poprawić płynność ruchu na autostradzie w granicach Krakowa, pomiędzy ul. Kąpielową między węzłami Kraków Południe i Kraków Łagiewniki a węzłem Kraków Bieżanów. Na tym odcinku już dziś kierowcy mają do dyspozycji po trzy pasy ruchu w każdym kierunku – dodaje przedstawiciel małopolskich drogowców.

Podpisany przez Ministra Infrastruktury dokument pozwala nam na przygotowanie i ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady (Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami Koncepcji programowej) oraz uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przewidujemy, że te prace potrwają do 2028 roku. Planowany termin realizacji inwestycji to lata 2031-2034.