fbpx
Kraków

Jacek Majchrowski nie będzie kandydował na urząd prezydenta. Zaproponował następcę!

Prezydent Jacek Majchrowski nie będzie kandydował w najbliższych wyborach na prezydenta Krakowa- ogłosił to dziś podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej w magistracie. – Mam 77 lat, nie chciałbym wyglądać na koniec kadencji jak niektórzy światowi liderzy. Urząd powinien objąć ktoś, kto ma chęć i ma pojęcie o mieście, osoba znająca mechanizm funkcjonowania miasta. Najlepszym kandydatem, którego mogę wskazać jest mój zastępca Andrzej Kulig – podkreślał Majchrowski.

Dzisiejsza konferencja prezydenta Krakowa ostatecznie ucina spekulacje dotyczące jego startu w najbliższych wyborach prezydenckich. Do ostatnich chwil nawet najbliższe otoczenie prezydenta nie miało pewności, czy prof. Majchrowski zdecyduje się na start w wyborach, czy też po 21 latach odda władze komuś innemu.

  • Bycie prezydentem, to nie jest tak, jak niektórzy uważają jeżdżenie Lexusem i chodzenie po rautach. Dlatego sądzę, że część osób, które ubiegają się o to stanowisko, nie do końca wie, o co się ubiega – podkreślał prezydent Jacek Majchrowski.

Wskazanie wiceprezydenta Andrzeja Kuliga jest dużym zaskoczeniem, bo ten nigdy nie sugerował nawet, by miał startować w wyborach. Wydaje się jednak, że to naturalny kandydat, który od lat funkcjonuje w administracji publicznej i doskonale zna mechanizmy związane z funkcjonowaniem miasta. I choć do tej pory jego nazwisko nie pojawiało się nawet w sondażach, to z pewnością będzie on poważnym kontrkandydatem dla Łukasza Gibały, który od kilku już lat prowadzi swoją kampanię wyborczą przed kolejnymi wyborami. W poprzednich niestety musiał uznać wyższość innych kandydatów, w tym również Jacka Majchrowskiego.

Andrzej Kulig większości mieszkańców jest znany ze swojej działalności społecznej, ale w ostatnich miesiącach brał na siebie również ciężar reprezentowania Krakowa m.in. w sprawie miejskich i często trudnych inwestycji, takich jak przebudowa ul. Królowej Jadwigi, mostu Dębnickiego, ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki, ale też zajmował się rozwiązaniem problemu porzucanych w różnych miejscach miasta hulajnóg elektrycznych i spotykał się z mieszkańcami Krakowa podczas licznych konsultacji, których wyniki jak podkreślał, starał się wcielać następnie w życie m.in. w przypadku budowy nowej linii tramwajowej do Mistrzejowic, gdzie polecił zwiększyć nasadzeń i terenów zielonych wokół inwestycji.

Andrzej Kulig w przeszłości był m.in. dyrektorem. W magistracie przed laty pełnił funkcję jego dyrektora, a w 2015 roku został powołany na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej. Z dniem 5 października 2015 roku powołany na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. Nie jest on związany z żadną partią polityczną, wielokrotnie podkreślał też, że samorząd powinien być jak najdalej od polityki, szczególnie tej centralnej. Jest on też pracownikiem naukowym Katedry Prawa Ustrojowego Porównawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prof. UJ. Specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego, autor licznych publikacji naukowych.