fbpx
Komunikacja Kraków Okolice

Koleją przez Małopolskę – nowy przewodnik

Koleje Małopolskie przygotowały specjalny kolejowy przewodnik – opis sieci połączeń kolejowych do najatrakcyjniejszych miejsc w Małopolsce.

Są tam wymienione wszystkie stacje na każdej linii i krótkie opisy atrakcji znajdujących się w pobliżu: od XVI wiecznych zabytków, kościołów po szlaki turystyczne, trasy rowerowe czy krajobrazy.

Znajdziemy w nim min. opis linii kolejowej Kraków – Miechów. Budowa tej linii rozpoczęła się w 1931 roku. Trasa skróciła podróż z Krakowa do Warszawy z 12 do 3 godzin.

Co można zobaczyć na trasie Kraków – Miechów?

W Batowicach – Forty Twierdzy Kraków, unikatowy zespół obiektów militarnych z połowy XIX w.

Zastów – 3 km od stacji, w Raciborowicach znajduje się gotycki kościół św. Małgorzaty. Wakacje spędzał tam jako kleryk Karol Wojtyła. stamtąd można udać się na szlak rowerowy Velo Natura Kraków-Kościelec.

Goszcza – wysiadając na tym przystanku będziemy mogli podziwiać malownicze plenery, pójść na szlak nordic walking, odwiedzić kościół św. Wawrzyńca, czy obejrzeć XIX wieczny zespół dworski, który w okresie powstania styczniowego był siedzibą władz powstańczych.

W Niedźwiedziu na uwagę zasługuje zespół młynów wodnych, działający nieprzerwanie od 1904 r.

Słomniki Miasto – stąd można wyruszyć Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim, albo udać się do Strefy Rekreacji w Januszowicach, zwiedzić kościół Bożego Ciała z XIX wieku z późnogotyckim krucyfiksem i XVI wiecznym obrazem Świętej Rodziny.

Szczepanowice – (historyczny teren państwa pierwszych Piastów) zapraszają na łono natury, miejscowość położona jest na Drodze Św. Jakuba, która zaczyna się w Sandomierzu a kończy w Krakowie.

Kamieńczyce: Rezerwat przyrody Złota Góra, lawendowe pola i drewniany kościółek.

Miechów: w tamtejszej Bazylice znajduje się wierna kopia Grobu Bożego w Jerozolimie. Na świecie są dwa takie miejsca, w Jerozolimie i w Miechowie. Ponadto przepiękne krajobrazy, ścieżki rowerowe, Galeria Sztuki „U Jaksy”, Dworek „Zacisze”.

Tunel, stacja zawdzięcza swoją nazwę dwóm równoległym tunelom kolejowym o dł. 764 metrów pod Białą Górą. Tam warto udać się do rezerwatu przyrody Biała Góra.

Kozłów, to ostatnia stacja województwa małopolskiego, węzeł kolejowy na liniach warszawa Zachodnia – Kraków Główny i Kozłów – Koniecpol.

Opisaliśmy najważniejsze miejsca warte zwiedzenia, a jest ich o wiele więcej. Podróż koleją po Małopolsce może być ciekawym, ekologicznym pomysłem na spędzanie wolnego czasu.

Autor: Grażyna Bekier