fbpx
Komunikacja

Koniec budowy pętli na Górce Narodowej tuż tuż…

fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Wielkimi krokami zbliża się finał budowy nowego parkingu typu Park&Ride wraz z terminalem autobusowym i węzłem przesiadkowym na Górce Narodowej. Główne prace już zostały zakończone, trwają jedynie kosmetyczne prace wykończeniowe. Już niebawem znajdzie się tu miejsce dla 430 samochodów i możliwość szybkiej przesiadki na linie tramwajowej i autobusowe.

Inwestycja zakładająca powstanie nowego parkingu wraz z węzłem przesiadkowym powinna zakończyć się do końca tego roku. Większość prac została już wykonana. Trwają m.in. prace wykończeniowe wewnątrz, a niebawem ruszą również nasadzenia drzew i krzewów. W sumie ponad 43 tys. roślin.

W bezpośrednim sąsiedztwie pętli powstanie również nowy park „Park Krakowian”, który ma sprawić, że inwestycja stanie się jeszcze bardziej zielona. Urzędnicy wyliczają, że budowa nowej linii tramwajowej w połączeniu z węzłem przesiadkowym i parkingiem będzie zielona aż w 60 proc.

Inwestycja pochłonie w sumie ponad 600 mln złotych. Miasto nie zapłaci jednak za całość, bo projekt został dofinansowany z Unii Europejskiej oraz z budżetu Państwa w ramach przygotowań do Igrzysk Europejskich, które odbywały się w Krakowie. W sumie dofinansowanie to aż 222 mln złotych.