fbpx
Kraków

Kraków i Sopot piszą list do ministra sportu i turystyki. Chodzi o walkę z nielegalnym najmem krótkoterminowym

fot. Manuela Jaeger z Pixabay

Kraków i Sopot piszą do ministra sportu i turystyki ws. „walki” z najmem krótkoterminowym. To odpowiedź na uchwalone przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski regulacji, które mają objąć lepszą kontrolą najemców krótkoterminowych. To powszechny proceder, który teraz często znajduje się na granicy prawa, a jednostki samorządowe nie posiadają odpowiednich narzędzi do kontroli i koordynacji tego typu najmów. Teraz jest szansa to zmienić.

Nowe regulacje europejskie z pewnością nie spodobają się osobom, które z myślą o najmie krótkoterminowym zainwestowały swoje pieniądze w zakup mieszkania. Tego typu ofert w ostatnich latach przybywało w Krakowie lawinowo. Wszystko z powodu coraz popularniejszych serwisów ułatwiających turystom dostęp do najmu krótkoterminowego. Stały się one nie tylko realną konkurencją dla obiektów hotelowych i hosteli, ale również źródłem potężnych zarobków dla właścicieli nieruchomości na terenie Krakowa, czy Sopotu, który również włączył się w apel do ministra sportu i turystyki.

Nowe regulacja unijne wprowadzają m.in. konieczność umieszczania przez właścicieli nieruchomości i firmy oferujące najem krótkoterminowy specjalnych, niepowtarzalnych numerów rejestracji obiektów. Platformy internetowe będą zruszczone również udostępniać samorządom informacje nt. gospodarzy obiektów, którzy teraz często pozostawali anonimowi. Urzędnicy będą mieli też wgląd w statystyki wynajętych noclegów oraz liczby obsłużonych gości, a platformy oferujące najem będą musiały losowo weryfikować, czy gospodarze przestrzegają przepisów prawa, prowadzą odpowiednią rejestrację i posiadają wszystkie wymagane przepisami dokumenty zezwalające na tego typu najem.

Samorządy mają też zyskać prawo do zawieszenia ofert niespełniających wymogów, wprowadzania sankcji na gospodarzy, którzy nie przestrzegają przepisów, czy wziąć pod lupę osoby fizyczne, które oferują najem, ale nie posiadają działalności gospodarczej.

Prezydenci Krakowa i Sopotu zwracają się do ministra z prośbą o powołanie specjalnego zespołu, który koordynowałby przygotowanie ustawowych zmian w zakresie nowych regulacji europejskich i przeprowadzenie odpowiednich konsultacji w tym zakresie.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zaczęłyby obowiązywać nowe przepisy, ale z pewnością w perspektywie najbliższych miesięcy, a nie lat, gospodarze tego typu obiektów będą musieli przygotować się na nowe regulacje, które nie tylko zmniejszą ich autonomię, ale też znacząco mogą obniżyć ich dochody płynące z najmu krótkoterminowego.