fbpx
Kraków

Małopolska policja z nowym wozem bojowym. Robi wrażenie!

fot. Małopolska Policja

Małopolska policja ma nowy wóz bojowy. To nowoczesny pojazd szturmowy zbudowany na bazie Toyoty Hilux z napędem 6×6. Wóz jest wykorzystywany przez Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie oraz Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki wspólnemu projektowi policji oraz straży pożarnej „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Ma to być odpowiedź na ewentualne ataki oraz zagrożenia terrorystyczne. Pojazd pozwala bowiem na łączenie funkcji szturmowych oraz zabezpieczenia w przypadku ataków chemicznych, biologicznych oraz radiologicznych, w przypadku których konieczne jest skoordynowane działanie obu służb.

Wóz powstał na platformie dobrze znanej Toyoty Hilux z napędem 6×6, która w ostatnich  miesiącach przeszła jednak kompleksową przebudowę, tak by była w pełni dostosowana do potrzeb wyznaczonych przez policję oraz straż pożarną w ramach wspólnego projektu. Pojazd został zabudowany rampą szturmową, z dwoma podnoszonymi niezależnie od siebie trapami. Na każdym znajduje się dodatkowo tarcza balistyczna. Ponadto pod rampą zabudowany został kontener do przewożenia wyposażenia szturmowego. W kabinie może poruszać się dwóch funkcjonariuszy, a w trakcie szturmu na rampie może znajdować się aż 8 operatorów. W pojeździe znajduje się również przedział techniczny z urządzeniami łączności, sygnalizacji oraz wydzielone miejsce na wyposażenie indywidualne.