fbpx
Komunikacja

Obcy za darmo nie zaparkuje w Czyżynach

Fot. Grzegorz Mączka/Dzielnica 14 Czyżyny

Zaczął funkcjonować nowy system płatnego parkowania w Krakowie. Tym razem w Czyżynach, gdzie spółdzielnia mieszkaniowa „chroni miejsca postojowe”.

Od 1 czerwca w Czyżynach działa strefa płatnego parkowania. Jak informują przedstawiciele Rady Dzielnicy 14 Czyżyny, “stworzyła ją Spółdzielnia Mieszkaniowa ‘Czyżyny’ celem ochrony miejsc postojowych pomiędzy osiedlami Dywizjonu 303 oraz Orlińskiego”. 

W ulotce poświęconej temu projektowi czytamy, że “kontynuując program zabezpieczenia i ochrony miejsc parkingowych dla Mieszkańców osiedla Dywizjonu 303 bud. nr 4c, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 (bez ulicy Pisarka) po konsultacjach z Radą Nadzorczą Spółdzielni oraz z Przedstawicielami Mieszkańców, w ww. rejonie wprowadzona została Strefa płatnego parkowania – płatna dla osób z zewnątrz – dla mieszkańców bezpłatna. 

– Pragniemy przypomnieć, że działania w zakresie ochrony miejsc parkingach w tym rejonie rozpoczęliśmy jeszcze w 2015 roku, kiedy to z uwagi na intensywną zabudowę terenów wokół pasa startowego i budowę osiedli Avia i Orlińskiego wprowadziliśmy zasady parkowania dla mieszkańców w oparciu o identyfikatory i stosowny regulamin parkowania i wydawania identyfikatorów, porządkujący zasady parkowania w tym rejonie. Z uwagi jednak na dalszą rozbudowę tych osiedli i budowę kolejnych dwóch wysokich budynków wielorodzinnych, w bezpośrednim sąsiedztwie bud. nr 4c, 5, 6, 7 w os. Dywizjonu 303, które są już zasiedlane, konieczne było podjęcie kolejnych działań zabezpieczających miejsca parkingowe dla naszych mieszkańców – podkreślają autorzy Pilotażowego Systemu Płatnego Parkowania w Czyżynach. 

W efekcie od dnia 1 czerwca 2023 roku obowiązuje strefa płatnego parkowania Płatne dla osób z zewnątrz – dla mieszkańców tego rejonu – bez opłat. Z tym dniem dotychczasowe identyfikatory uprawniające do parkowania w tym rejonie straciły ważność. 

“W przypadku poprawności działania tego lokalnego systemu ochrony miejsc postojowych dla mieszkańców, będzie go można wdrażać na wnioski zainteresowanych mieszkańców innych rejonów spółdzielni” – czytamy w informacji. 

– Mamy nadzieję, że skoro znaleziono sposób na ochronę miejsc postojowych to następstwem tego będzie realizacja wydanego przez nadzór budowlany nakazu rozbiórki części ogrodzeń i zapewnienie swobodnej niczym niezakłóconej komunikacji pieszej pomiędzy osiedlami – czytamy w poście na stronie dzielnicy w mediach społecznościowych.