fbpx
Komunikacja

Kolejne nowoczesne autobusy dla MPK Kraków. Czekamy na więcej…

fot. MPK Kraków

Nowe elektryczne autobusy dotarły do Krakowa. Dwa nowe pojazdy zasiliły tabor zajezdni Wola Duchacka i niebawem wyjadą na regularne trasy, by służyć mieszkańcom Krakowa. To dopiero początek realizacji kontraktu, który przewiduje dostawę do Krakowa 20 autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi.

W najbliższych dniach i tygodniach spodziewane są dostawy kolejnych pojazdów, które zgodnie z kontraktem powinny trafić do Krakowa do lipca. Mowa o 13 pojazdach o długości 12 metrów i 7 autobusach przegubowych- wszystkie napędzane nowoczesnymi silnikami elektrycznymi. Pierwsze dwa są już w Krakowie, ale to nie oznacza jeszcze, że już dziś wyjadą na trasy. Pojazdy muszą zostać odpowiednio przetestowane i zaadaptowane, a dopiero później zostaną wdrożone w rozkłady jazdy.

Wszystkie zamówione autobusy są niskopodłogowe, posiadają klimatyzację oraz specjalną strefę dla osób niepełnosprawnych z platformą ułatwiającą dostanie się do autobusu. W pojazdach znajduje się również monitoring i ładowarki USB.

To nie jedyny kontrakt realizowany obecnie przez krakowskie MPK na dostawę nowoczesnych autobusów. Równolegle miejska spółka czeka bowiem na 22 inne pojazdy elektryczne, które również powinny pojawić się w zajezdniach jeszcze w tym roku. To oznacza, że do końca tego roku tabor będzie miał do dyspozycji już ponad 120 elektrycznych autobusów, co będzie stanowiło ok. 20 proc. wszystkich pojazdów znajdujących się w posiadaniu MPK Kraków.