fbpx
Kraków

Od 1 grudnia rusza przyjmowanie wniosków na dodatek elektryczny w Krakowie

fot. ri z Pixabay

Od 1 grudnia krakowianie, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania głównie przy użyciu źródeł elektrycznych, będą mogli złożyć wnioski o jednorazowy dodatek elektryczny. To efekt przyjętej na początku października ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Ustawa przegłosowana przez Sejm weszła w życie z dniem 3 listopada. Zakłada, że od 1 grudnia będzie możliwość składania wniosków o dodatek elektryczny. Zakłada ona również, że ceny prądu w przyszłym roku zostaną zamrożone na poziomie tego roku do określonych limitów zużycia.

Jednorazowy dodatek elektryczny przysługuje osobom, które ogrzewają swoje domy i mieszkania przy użyciu energii elektrycznej, w tym również dzięki pompom ciepła. Wysokość dodatku wynosi 1000 złotych, a w przypadku rocznego zużycia powyżej 5MWh będzie to 1500 złotych. Ważne jest jednak, że na dodatek będą mogły liczyć jedynie osoby, które w swoich nieruchomościach nie posiadają instalacji fotowoltaicznych. Dodatek nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz, LPG, drewno, czy olej opałowy.

Podobnie, jak w przypadku wyżej wymienionych dodatków, wniosek na dodatek elektryczny jest ściśle powiązany z adresem zamieszkania. Na jedną nieruchomość przypada jeden wniosek, chyba że znajdują się w niej odrębne gospodarstwa domowe posiadające osobne instalacje ogrzewania, zasilane odrębnymi źródłami.