fbpx
Dzieje się!

Pink Lips – Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Do 22 stycznia kładka o. Bernatka będzie świecić się na różowo w geście podziwu i szacunku dla kobiet, które walczą z rakiem szyjki macicy oraz tych, które aktywnie je wspierają i propagują większą świadomość.

W 2018 roku rak szyjki macicy został sklasyfikowany przez Global Cancer Observatory na 4 miejscu pod względem zachorowalności w rankingu chorób nowotworowych. W Polsce każdego roku 2 tysiące kobiet słyszy diagnozę „rak szyjki macicy”, 20% z nich nie ukończyło 45 roku życia.

Akcja edukacyjna

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland Oddz. w Krakowie prowadzi w styczniu akcję edukacyjną „Pink Lips”, która zachęca kobiety do regularnych badań cytologicznych. Symbolem akcji są różowe usta i kolor różowy – pod hashtagiem #pinklips można zobaczyć setki zdjęć z różową szminką, wykonanych przez aktorki, piosenkarki i modelki. To sposób zachęcenia kobiet do edukacji i regularnych badań ginekologicznych.

W tym roku organizatorzy zachęcają też młode osoby do zaszczepienia się przeciwko HPV, groźnemu wirusowi brodawczaka posiadającego 150 typów. 14-ście z nich , w tym typ 16 i 18 odpowiada nawet za 70% wszystkich przypadków raka szyjki macicy i przedrakowych zmian. Wirus HPV oprócz nowotworów szyjki macicy jest wiązany z indukowaniem zmian nowotworowych m.in. odbytu, gardła, prącia, sromu czy pochwy.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała w 2020 roku, że jest to jedno z wyzwań zdrowia publicznego i zaleciła kompleksowe podejście do profilaktyki i kontroli raka szyjki macicy. Zaleciła szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku od 9 do 14 lat, zanim staną się oni aktywni seksualnie, badania przesiewowe młodych kobiet aktywnych seksualnie w kierunku zmian w obrębie szyjki macicy i resekcję tkanek objętych chorobą.

Rodzaje szczepionek

Obecnie na świecie zarejestrowano trzy preparaty – z czego dwa chronią przed HPV typu 16 i 18, natomiast trzeci chroni przed kolejnymi pięcioma onkogennymi typami HPV, które wywołują kolejne 20% zachorowań tego typu. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia zmniejszyły infekcje tym wirusem o 90%.  Ponadto, aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. Dane pokazują, że szczepionki skutecznie chronią przed chorobą.

W Norwegii, gdzie najmniej kobiet choruje na raka szyjki macicy i która może pochwalić się najdłuższą pięcioletnią przeżywalnością kluczowe było uznanie walki z tym rakiem za cel polityczny. Finansowane są powszechne szczepienia, a cała organizacja systemu jest nastawiona na wychwytywanie każdego zagrożenia. Od 2018 roku bezpłatne szczepionki są dostępne także dla chłopców.

Szczepienia w Polsce?

W Polsce szczepienia miały być dostępne w 2021 roku, niestety Ministerstwo Zdrowia nie miało prawnej możliwości zakupu szczepionek. Teraz ma, ale żeby nadrobić opóźnienia w pierwszej kolejności mają być szczepione dwa roczniki 12 i 13 to latków, a więc ok. 830 tys. dzieci. Na razie szczepionek nie ma i nie wiadomo kiedy będą.