fbpx
Kraków Małopolska

Podróżowanie po górach ma być bezpieczniejsze. Wnioski po spotkaniu wiceministra Guta-Mostowego z przewodnikami w Krakowie

Będą zmiany w projekcie ustawy o rodzajach usług turystycznych, a polscy i zagraniczni turyści przebywający pod opieką przewodników będą bezpieczniejsi. To wnioski płynące ze spotkania sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Guta-Mostowego ze środowiskiem przewodników turystycznych i pilotów wycieczek, do którego doszło dziś w Krakowie. – Sprostanie konkurencji na międzynarodowym i krajowym rynku turystycznym powoduje konieczność zapewnienia jak najwyższego poziomu wiedzy i umiejętności oraz profesjonalizmu w świadczeniu usług przewodnickich i pilockich – przekonywał Andrzej Gut-Mostowy. 

Podczas spotkania zarówno sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, jak i przedstawiciele środowisk przewodników i pilotów wycieczek zwracali uwagę na konieczność podniesienia standardów usług świadczonych polskim i zagranicznym turystom w naszym kraju. Chodzi m.in. o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas wycieczek i pobytów w górach. 

– Bardzo ważne jest zapewnienie jak najwyższego standardu bezpieczeństwa turystom, szczególnie przebywającym w górach, dlatego ważne jest jak najlepsze, porównywalne ze standardami europejskimi, przygotowanie polskich przewodników górskich do pracy na obszarach górskich i wysokogórskich – podkreślał Gut-Mostowy. 

Przedstawiciele środowiska przewodników i pilotów wycieczek sami zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia uprawnienia międzynarodowego przewodnika wysokogórskiego. To pozwoliłoby polskim przewodnikom na uzyskanie Europejskiej Legitymacji Zawodowej, które pozwoliłoby na świadczenie profesjonalnych i co ważniejsze bezpiecznych usług także poza granicami Polski np. podczas zorganizowanych wyjazdów i wycieczek wysokogórskich. 

– Widzimy coraz mocniej zauważalny trend w oczekiwaniach turystów, a mianowicie dążenie do większego kontaktu z naturą. Zmiana oczekiwań konsumentów usług turystycznych, zmiana otoczenia prawnego turystyki, jak również potrzeba dostosowania obowiązujących regulacji, dotyczących usług przewodników górskich do przepisów w zakresie zasad uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, to podstawa prowadzonych prac nad wypracowaniem modelu przewodnictwa turystycznego w Polsce – mówił wiceminister Gut-Mostowy. 

Dzisiejsze spotkanie i dyskusja, to pokłosie prowadzonych w latach 2018-2021 przez Ministerstwo Sportu i Turystyki prac analitycznych, badań oraz spotkań i konferencji z udziałem środowisk turystycznych, które pozwoliły na zdefiniowanie najpilniejszych potrzeb i konieczności zmian przepisów w ustawie o rodzajach usług turystycznych.