fbpx
Kraków

Pomosty niszczeją. Na remont czekają od lat

fot. YT/Nowa Huta w telefonie

Łąki Nowohuckie to wyjątkowy – zielony – teren w granicach Krakowa. Niestety, zaniedbany. Dlatego mieszkańcy – nie tylko – Nowej Huty, wystosowali petycję w sprawie remontu tamtejszych, niszczejących pomostów. 

Do władz Krakowa trafi petycja „o podjęcie działań w celu odbudowania dwóch pomostów widokowych na użytku ekologicznym i obszarze chronionym Natura 2000 Łąki Nowohuckie”. Jak podkreślają autorzy pisma, które każdy może podpisać TUTAJ, rzeczone pomosty niszczeją już od kilku lat.

Przypominają, że dokładnie 20 lat temu Rada Miasta Krakowa uchwaliła powołanie użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie. 

– To powód do dumy. Niewiele brakowało, żeby w miejscu gniazdowania zagrożonych gatunków ptaków i owadów powstało pole golfowe! Jednak, my mieszkańcy i mieszkanki Krakowa nie możemy w pełni cieszyć się z tego zacnego jubileuszu, gdyż od 2019 r. czekamy na odbudowę pomostów widokowych. Pomosty te są zamknięte do użytkowania, a zaniechanie remontów i bieżącej konserwacji – doprowadziło do ich dewastacji. Pomosty widokowe stanowią dodatkową atrakcję do korzystania z walorów unikatowej przyrody Łąk Nowohuckich – zauważają autorzy petycji. 

Łąki Nowohuckie to obszar łąk znajdujący się w Krakowie pomiędzy centrum Nowej Huty a wiślanym wałem przeciwpowodziowym. W 2003 roku został uznany za użytek ekologiczny.  Łąki Nowohuckie powstały w miejscu dawnego koryta rzeki Wisły, która płynęła tędy jeszcze w XVIII wieku. W latach 50. XX wieku na obszarze zajmowanym przez Łąki Nowohuckie planowano utworzenie zalewu rekreacyjnego, mającego stanowić integralną część dzisiejszej tzw. Starej Nowej Huty. Plany te nie zostały zrealizowane. W 2001 roku powstała inicjatywa zachowania tego terenu w stanie niezmienionym dla potrzeb edukacji ekologicznej i rekreacji oraz jego ochrony prawnej. 7 maja 2003 roku na sesji Rady Miasta Krakowa podjęto uchwałę uznającą Łąki Nowohuckie za użytek ekologiczny, pierwszy tego typu położony w całości na terenie Krakowa obszar podlegający ochronie, w celu zachowania różnorodności biologicznej. 

Stopniowo zaczął się proces zagospodarowania terenu: powstała ścieżka przyrodnicza, pomosty widokowe, została utwardzona nawierzchnia wału po stronie południowej. W 2011 roku Łąki Nowohuckie zostały też włączone do ogólnoeuropejskiej sieci obszarów Natura 2000 chroniących szczególnie cenne i zagrożone w Europie siedliska przyrodnicze oraz gatunki roślin i zwierząt.