fbpx
Kraków

Tak będzie wyglądało zadaszenie, które uzdrowi (nie)ruchome schody przy MDA

fot. ZDMK

Wiemy już, jak będzie wyglądało zadaszenie „ruchomych” schodów przy MDA, która ma sprawić, że pasażerowie będą mogli w końcu z nich korzystać. Do tej pory osoby, którym udało się wjechać lub zjechać schodami mogą czuć się wybrańcami. W ostatnich latach instalacja zdecydowanie częściej była bowiem nieczynna, a remonty pochłonęły już ponad 360 tys. złotych. Teraz problem ma być ostatecznie rozwiązany, choć i tym razem tanio nie będzie.

fot. ZDMK

Ruchome schody przy MDA znają chyba wszyscy krakowianie. Ich popularność nie wynika jednak z usytuowania tuż obok dworca autobusowego, ale bogatej historii… napraw. W ciągu pięciu lat istnienia, schody działały przez trzy lata i w tym czasie aż 20 razy przechodziły naprawy. Pomagało, ale na krótko, bo mechanizm nie radził sobie z warunkami atmosferycznymi.

Po licznych naprawach urzędnicy doszli do wniosku, że jeśli schody mają istnieć i spełniać swoje zadanie, to konieczne jest wybudowanie specjalnego zadaszenia, które chroniłoby mechanizm schodów przed wilgocią i opadami deszczu czy też śniegu. Po licznych konsultacjach wybrano ostateczny projekt zadaszenia, który został również uzgodniony ze służbami konserwatorskimi.

Planowany remont uda się przeprowadzić najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. Problemem są bowiem koszty. Te szacuje się na 2,5 miliona złotych. Plan zakłada bowiem nie tylko budowę zadaszenia, ale wymianę starego i długo nieużywanego mechanizmu schodów ruchomych. W tym roku urzędnicy mają przygotować pełną dokumentację niezbędną do rozpoczęcia prac oraz wpisania inwestycji do przyszłorocznego budżetu Krakowa.