fbpx
Kraków

1 marca pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

Fot. IPN/Kraków

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę  zamordowania przez komunistów  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku.

Uroczystości rozpoczną się mszą św. w katedrze na Wawelu, Po nabożeństwie uczestnicy przejdą do parku Jordana (trasa: Wawel, ul. Grodzka, Rynek Gł., ul. Szewska, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja, park Jordana). Tam, uroczystości będą kontynuowane w Galerii Wielkich Polaków w obecności asysty wojskowej.

W Wieliczce 1 marca odbędą się wykłady dr. Dawida Golika „Żołnierze Wyklęci. Kim byli i o co walczyli” oraz Marty Gorajczyk-Woźniak „Historyczna detektywistyka. Odnaleźć-rozpoznać-pochować” (o godz. 11:35 w Szkole Podstawowej nr 2; o godz. 17 w Wielickim Centrum Kultury).

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN.

UB aresztował ppłk. Cieplińskiego 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. Został poddany okrutnemu, trwającemu niemal trzy lata, śledztwu w więzieniu mokotowskim. 14 października 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na pięciokrotną karę śmierci. 1 marca 1951 r., wraz z sześcioma współpracownikami, został rozstrzelany. Ciało pogrzebano w kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. W 2007 r. ppłk. Ciepliński został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, w 2013 r. – pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika.