fbpx
Komunikacja Kraków

Działania Krakowa pod lupą NIK. Kontrolerzy pochwalili miasto, ale…

Jest lepiej, ale… wciąż jeszcze jest sporo do zrobienia- taki wniosek płynie z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wzięła pod lupę działania miast ws. przekroczenia stężenia dwutlenku azotu w powietrzu, czyli szkodliwej emisji komunikacyjnej, z którą od lat w Krakowie jest, mówiąc delikatnie… nie najlepiej. Pod lupą kontrolerów znalazły się działania siedmiu miast, które w ostatnich latach notowały najwyższe przekroczenia stężenia NO2.

W gronie miast, które opisuje raport Najwyższej Izby Kontroli, oprócz Krakowa jest jeszcze Warszawa, Wrocław, Bielsko-Biała, Tarnów, Legnica oraz Częstochowa. Wszędzie tam od lat pojawia się problem przekroczenia stężenia NO2, ale okazuje się, że nie wszędzie urzędnicy wzięli sobie problem do serca i zabrali się za jego rozwiązanie.

Kraków w tym gronie zasługuje na pochwały, bo od lat rozwija m.in. system parkingów Park&Ride, które pozwalają kierowcom wjeżdżającym do Krakowa m.in. z terenu okolicznych gmin, zostawić swój pojazd w bezpiecznym miejscu i sprawnie przesiąść się do komunikacji miejskiej.

Uwagę kontrolerów przykuł również wyraźny spadek niespełniających norm emisji pojazdów, które znalazły się pod lupą policji. Średnio rocznie w Krakowie przeprowadzanych jest ok. 3 tys. tego typu kontroli, ale jeszcze w 2017 roku przypadków pojazdów zatruwających środowisko było 505, a w roku 2022 tylko… 32. To spadek, który w ocenie specjalistów przekłada się wymiernie na poprawę jakości powietrza w Krakowie.

Nadal jednak normy NO2 bywają przekroczone i jest jeszcze sporo pracy do wykonania, by krakowianie mogli oddychać pełną piersią. Z grona wymienionych wyżej miast, tylko Kraków zdecydowanie opowiedział się za wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu- choć ostatecznie uchwała została uchylona i nie wejdzie w życie. W raporcie NIK odnotowano jednak determinację władz miasta w wypowiedzeniu wojny trującym środowisko starym samochodom, ale zwrócono też uwagę, że tego typu rozwiązania w przyszłości muszą zostać lepiej skonsultowane i przemyślane, by nie napotykały na tak znaczny sprzeciw mieszkańców.