fbpx
Na sygnale

Trwają poszukiwania promieniotwórczego defektoskopu. Służby proszą o pomoc i apelują o ostrożność

Wciąż nie udało się odnaleźć defektoskopu- urządzenia pomiarowego, które posiada w sobie źródło radioaktywny selen. Aparat został „zgubiony” przez firmę prowadzącą prace w rejonie nowo budowanej trasy S7 w rejonie Wzgórze Krzesławickich. W akcję poszukiwania urządzenia zaangażowana jest nie tylko policja, ale również straż pożarna i inne służby, które korzystają z nowoczesnego sprzętu. Póki co jednak bez efektów. Jednocześnie służby ostrzegają- jeśli natrafimy na defektoskop, pod ŻADNYM pozorem nie możemy go otwierać.

O zaginięciu urządzenia poinformowano w sobotę. Informacja postawiła na nogi wszystkie służby w regionie. Zwołano również posiedzenie Centrum Zarządzania Kryzysowego, które koordynuje poszukiwania aparatu. Do tej pory jednak nie udało się ustalić dokładnych okoliczności zniknięcia sprzętu. Nie ma bowiem informacji, czy został on przypadkowo „zgubiony”, czy skradziony. Policja bezskutecznie przeszukuje teren, w rejonie którego znajdował się defektoskop, nie pomogło również zaangażowanie w poszukiwania m.in. nowoczesnych dronów, które z powietrza miały namierzyć niebezpieczne urządzenie.

Państwowa Agencja Atomistyki oraz specjaliści ostrzegają, że jeśli natrafimy na przedmiot przypominający poszukiwany aparat pomiarowy, nie powinniśmy go pod żadnym pozorem próbować otwierać czy rozcinać. Najlepiej nie zbliżać się do niego i poinformować o jego odnalezieniu odpowiednie służby. Złamanie tych zaleceń może być niezwykle groźne nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia. W środku znajduje się bowiem promieniotwórczy selen 75Se o aktywności 380GBq- co w praktyce oznacza śmiertelne zagrożenie dla osób, które nieumiejętnie obchodziłyby się z tym urządzeniem i mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia bądź rozszczelnienia, co wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami dla osoby będącej w posiadaniu aparatu i jej otoczenia.

Jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).