fbpx
Kraków

Ważą się losy ws. przyszłości spółki Kraków5020

Rada Miasta Krakowa pochyli się dziś nad tematem… likwidacji spółki Kraków5020, która jest odpowiedzialna m.in. za zarządzanie Centrum Kongresowym ICE, ale szerzej jest znana z tworzenia miejskiej telewizji internetowej Play Kraków News. Od miesięcy wokół funkcjonowania spółki narastało wiele wątpliwości i kontrowersji. Do akcji ruszyli też sami mieszkańcy, którzy zbierali podpisy pod obywatelskim wnioskiem o likwidację spółki. Dziś do głosu dojdą członkowie specjalnej komisji badającej funkcjonowanie spółki, która w ostatnim czasie działała z ramienia RMK. Już dziś wiadomo jednak, że jej wnioski są druzgocące.

Spółka Kraków5020 powstała, jako „siostra” Krakowskiego Biura Festiwalowego, z którego notabene została wydzielona. Obie spółki podzieliły się nie tylko obowiązkami, ale również majątkiem- co według władz Kraków5020 odbyło się zgodnie z przepisami prawa i pod ścisłym nadzorem prawnym.

Do mieszkańców od miesięcy docierały jednak przecieki dotyczące kosztów funkcjonowania spółki, która według radnych i miejskich aktywistów jest liczona w dziesiątkach milionów złotych. Chodzi głównie o finansowanie miejskiej telewizji internetowej, która w czasie ataku Rosji na Ukrainę, miała w głównej mierze informować o zakresie pomocy, jaką Kraków niesie dla Ukraińców, ale również dostarczać wiadomości o najważniejszych miejskich wydarzeniach. Problem w tym, że koszt produkcji tych treści nie przekładał się na ich zasięg, a materiały docierały do garstki internautów- i to mimo że nie było tygodnia, by o spółce nie informowały media związane z Krakowem- w tym także Lubię Kraków.

W obliczu narastających wątpliwości i kontrowersji wokół spółki Rada Miasta Krakowa zdecydowała o powołaniu specjalnej komisji, która miała przyjrzeć się procesowi powstawania i funkcjonowania spółki. Komisja zakończyła już swoje działania i w raporcie końcowym wystosowała zalecenia, które dla spółki oznaczają likwidację. Oto kilka z nich:

  • likwidację spółki,
  • skierowanie do prokuratury, Najwyższej Izby Kontroli i Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Nadużyciom wniosków o zbadanie przejęcia majątku i powołania spółki,
  • natychmiastowe rozwiązanie umowy, na mocy której spółka jest finansowana przez miasto,
  • natychmiastowe zaprzestanie działań medialnych programów lifestylowych itp. przez Hello Kraków. Studio za 10 mln złotych ma działać komercyjnie i być do dyspozycji Wydziału Komunikacji UMK,
  • przekazanie internetowej platformy Play Kraków do KBF, pod którego opieką była ona pierwotnie.

Prezydent Jacek Majchrowski od początku broni powołania i funkcjonowania spółki, na czele której stoi Izabela Błaszczyk- poprzednio zasiadała na fotelu szefowej KBF. Prezydent przekonuje jednocześnie, że likwidacja spółki nie jest rzeczą prostą i może mieć bardzo poważne konsekwencje dla miasta- zarówno wizerunkowe, jak i finansowe, dlaczego?

W ocenie prezydenta likwidacja Kraków5020 oznaczałaby konieczność anulowania wszystkich potwierdzonych do 2032 roku rezerwacji w Centrum Kongresowym ICE, co wiązałoby się m.in. z koniecznością wypłaty odszkodowań dla klientów, którzy takie rezerwacje złożyli. Mowa o milionach złotych, które Kraków musiałby wypłacić z własnej kasy.

Przeciwnicy spółki przekonują jednak, że to i tak kropla w morzu wydatków, które realizuje i realizowała Kraków5020. Ostateczna decyzja i tak będzie należała do krakowskich radnych, którzy być może jeszcze dziś zajmą się dwoma obywatelskimi projektami ws. spółki- jeden z nich zakłada jej likwidację. Odbędzie się również prezentacja wyników prac komisji, która może wpłynąć na opinię i ostateczną decyzję wśród radnych, którzy do tej pory wzbraniali się przed zajmowaniem jednoznacznego stanowiska ws. Kraków5020.