fbpx
Kraków

Polityczne starcie „w obronie” krakowskiego herbu

fot. Lubię Kraków

Kampania wyborcza trwa w najlepsze – również w krakowskim samorządzie. Po czym można to poznać? Choćby po zaangażowaniu miejskich rajców w „obronę” używania herbu Krakowa…

O informację dotyczącą wykorzystania herbu Miasta Krakowa przez podmioty czy osoby nie będące częścią władz miasta do prezydenta miasta pytanie skierował radny Michał Drewnicki z Prawa i Sprawiedliwości.

– Herb jest wykorzystywany w oficjalnej korespondencji zarówno Pana Prezydenta, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, znajduje się na oficjalnych wizytówkach radnych, które tworzy urząd czy na interpelacjach. Niemniej są sytuacje, że może być wykorzystany przez innych. 

Moje pytanie dotyczy tego, że 16 maja 2023 roku odbyło się w Krakowie posiedzenie Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, w czasie którego z mównicy oznaczonej herbem naszego miasta przemawiał przewodniczący tej partii Donald Tusk, a następnie inny parlamentarzyści. Czy Platforma Obywatelska i Donald Tusk posiadali zgodę na wykorzystanie w transmisji z posiedzenia klubu parlamentarnego herbu Krakowa? – dopytywał. 

W odpowiedzi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa poinformował, że do Kancelarii Prezydenta, realizującej procedurę dotyczącą wydania zgody na udostępnienie (wykorzystanie) herbu Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, „nie wpłynął wniosek Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w przedmiocie udzielenia zgody na wykorzystanie herbu Miasta Krakowa w celu oznaczenia mównicy”.

– Zatem stwierdzić należy, że sprawa ta nie została załatwiona proceduralnie – podkreślił włodarz grodu Kraka.

I dodał, że „każdorazowe wykorzystanie symboliki Miasta przez podmiot zewnętrzny bez uprzedniego uzyskania zgody Rady Miasta Krakowa przede wszystkim wiąże się z podjęciem czynności polegających na weryfikacji, czy okoliczności faktyczne sprawy kwalifikują bezprawność naruszenia (przesłanka do roszczeń w sferze prawnej) oraz ewentualnym wystąpieniu z wezwaniem do zaprzestania używania oznaczeń albo ich usunięcia”. 

– W omawianej sytuacji podległe mi służby uznały, że nie zaistniało naruszenie dobrego imienia, wizerunku czy prestiżu Gminy Miejskiej Kraków – poinformował prezydent. 

Co ciekawe, tego samego dnia co radny Drewnicki, o wykorzystanie herbu do władz Krakowa skierował pytanie także radny Łukasz Sęk z Platformy-Koalicji Obywatelskiej. 

– Herb ten jest używany w wielu miejscach, publikacjach czy materiałach, w tym także na interpelacjach czy pismach wysyłanych np. przez Radnego Michała Drewnickiego jako papeteria. Zwracam się z prośbą o informację czy jest konieczna zgoda na wykorzystanie herbu, jak można ją otrzymać oraz czy jeżeli jest potrzebna to czy została wydana zgoda na wspomniane wykorzystanie – dopytywał tenże radny.

Jak dowiadujemy się w ratuszu, zgodnie z aktualnie obowiązującym Systemem Identyfikacji Wizualnej Miasta Krakowa w korespondencji może być stosowany jedynie herb uproszczony w wersji jednobarwnej, a używanie papieru urzędowego z herbem przysługuje tylko Prezydentowi Miasta Krakowa, Przewodniczącemu Rady Miasta Krakowa oraz Radzie Miasta Krakowa. 

– Radni Miasta Krakowa mają prawo do posługiwania się herbem uproszczonym w wersji jednobarwnej na drukowanych wizytówkach imiennych. Wychodząc z założenia, że odpowiednikiem wizytówki w komunikacji e-mailowej jest stopka, Wydział Komunikacji Społecznej UMK odpowiadający za wdrożenie spójnej identyfikacji wizualnej Miasta Krakowa rekomenduje w takim przypadku analogiczne rozwiązanie – wyjaśnił Jacek Majchrowski.