fbpx
Kraków Kultura

„Wawel podziemny” po 500 latach zobaczą turyści

Lapidarium/muzeum na Wawelu

Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu przygotowuje nową trasę turystyczną w podziemiach królewskiej rezydencji. Będzie udostępniona zwiedzającym pod koniec tego roku.

Nowa, stała trasa pod wschodnim skrzydłem zamku, to nowy, złożony projekt wystawienniczy, który w tym roku chce zrealizować Muzeum na Wawelu. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zobaczyć jak wzniesiono renesansową rezydencję z pierwszej połowy XVI wieku, przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom znajdującym się w pałacowych piwnicach. Nowoczesna technologia (ekspozytory służące do samodzielnego zwiedzania, projekcje multuimedialne, rekonstrukcje 3D) gra światła ukażą ślady, także wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku – dolną część wieży Jordanki i średniowieczną, oryginalną studnię.

– Z wielką radością i wdzięcznością przyjęliśmy decyzję Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa o wsparciu finansowym wielkiego projektu Wawel podziemny. Jestem przekonany, że zwiedzający, którzy już pod koniec 2023 roku będą mieli okazję zejść do podziemi Zamku, zostaną oczarowani tym, co tu zastaną. Tworzymy bowiem ekspozycję historyczną. Opowiemy o dziejach królewskiej rezydencji za pomocą detali i kamiennych reliktów, a także wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów, w sposób innowacyjny, nastawiony na doświadczenie. Nikt przed nami tego nie uczynił – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Piwnice, w których od lat 80-tych ub. wieku były magazynem dla muzealnych kamiennych detali architektonicznych będą nadal służyć muzealnikom, ale jednocześnie zostaną udostępnione zwiedzającym. Poza nową trasą powstanie nowoczesny magazyn studyjny, który ma pełnić rolę edukacyjną, ma być przestrzenią służącą wymianie doświadczeń, myśli i reinterpretacji sztuki tworzącej jedną z najcenniejszych kolekcji na świecie.

Trasa będzie się rozpoczynać w rejonie Dziedzińca Arkadowego, gdzie znajdzie się ekspozycja o wodzie na Wawelu – w pomieszczeniu Sieni Studziennej, a zakończy w Ogrodach Królewskich.

-Przed nami dwie narracje: chronologiczna ukazująca przemiany fortyfikacji Wawelu, a także opowieść o geologii wzgórza wawelskiego, która łączy się z wątkami legendarnymi, w tym z popularnym i uwielbianym przez turystów smokiem wawelskim – pisze dr Beata Kwiatkowska-Kopka, kuratorka ekspozycji Wawel.

Do 2025 roku Muzeum zamierza poszerzyć swoją ofertę: przebudować i rozbudować  podziemne rezerwaty archeologiczne w innych miejscach wawelskiego wzgórza – na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Obecnie przygotowywana trasa będzie dostępna także dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Koszty budowy, to ponad 12 mln. zł. Ponad 4 mln przekazało SKOZK, a pozostałe środki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego